DSCF1116
ohash / mc

Ohash 2003 yılında İran’da dünyaya geldi. Babasının ülkesiyle yaşadığı sıkıntılardan dolayı 11 yaşında Uluslararası Koruma kapsamında Türkiye’ye yerleşti. Türkiye’de babasıyla birlikte birçok müzik dalıyla (Ethnic & Rock) ilgilendikten sonra; kendi kariyerini Hip-Hop & Rap müzik ile çizmeye karar verdi. Yaşıtlarının aksine hayatı ve müzik yapmayı sokaklarda öğrendi ve müziğini sokaklarına adadı.

Rap kariyerinde ilk demosunu Farsça olarak VooDoo Records etiketiyle yayınladı. Küçük yaşlarda hiçbir eğitim almadan Türkçeyi spontane bir şekilde öğrendi ve daha çok benimseyerek şarkı sözlerini Türkçe yazmaya başladı. Kadıköy Acil ve İstanbul Trip ailesi ile yolları kesiştikten sonra 2018 yılında Şam’ın “P.O.P. Mixtape, Pt. 1” albümünde bulunan “Paranoya” şarkısıyla birlikte kendini geniş kitlelere tanıttı. Henüz 13 yaşındayken tamamladığı ilk albümü olan “Shahulean” albümünü özel hayatında yaşadığı sıkıntılardan dolayı ancak 2019 yılında MGL47 etiketiyle yayınlayabildi. Bu albüm içerisinde Ezhel, Baneva ve Şam gibi isimlerle çalıştı. İkinci albümü olan “Lil Baba” albümünü 2021 yılında Universal Music etiketiyle yayınladı. Aynı yıl içerisinde hayatını ve yaşadığı zorlukları içeren belgeseli 140Journos iş birliği ile Exxen platformunda yayınlandı.

Genç yaşta sağlam adımlarla yön vermeye başladığı kariyerine yeni çalışmalarıyla Ankara’da KL ekibiyle birlikte devam ediyor.